Sas vs. Sdkú

Autor: Janči Horváth | 16.1.2012 o 9:17 | Karma článku: 10,61 | Prečítané:  20429x

Všetko sa to začalo ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2010. Kedy sa v SAS rozhodli, že pôjdu do volieb sami. Vtedy videli niekoľko prekážok pre úzku spoluprácu s SDKÚ už od samého začiatku a tento krok vyhodnotili ako nie príliš IN. "Jasná väčšina rozhodla, aby sme išli sami. Pri rozhodovaní o tom, či pôjdeme v koalícii s SDKÚ, najviac zavážili otvorené otázky o financovaní tejto strany,"  vyhlásil  predseda SaS Richard Sulík. Či len financovanie strany bol ten jediný dôvod, to posúdiť neviem. Ale už samotné vyhlásenie vzbudzovalo určité rozpaky.

Čas plynul a prichádzajúce voľby dopadli ako dopadli. Riško držal modrý balónik a podarilo sa. „Kto dnes odtiaľto odíde pred štvrtou a triezvy, bude mať so mnou problém," vyhlásil Sulík tesne po polnoci. SAS zaznamenalo super výsledok, to sa musí uznať, 120 nápadov, voličov zrejme dostalo "do kolien" po prvý krát :D.  Rozdiely a problémy však na seba nenechali dlho čakať. Prehlbujúce sa problémy v eurozóne sa môžu niekomu javiť ako príležitosť. Ratingové agentúry ožili a s nimi i určité skupiny politikov. Slovenskí politici sa rozdelili na dva tábory. Nie však na pravicu a ľavicu, to už je tu dlho :D. Išlo o navýšenie záruk v eurovalu a tým posilnenie eurozóny ako i samotnej meny. Nuž prišla kosa na kameň, poslanci nevyslovili dôveru vláde Ivety Radičovej a zároveň nepodporili navýšenie eurovalu.

Slovensko si "užívalo" mediálny priestor a pozornosť takmer celého sveta. Nie však v pozitívnom slova zmysle. Čo niektorí politici ešte dodnes nechápu. Iveta Radičová bola odvolaná a osobne si myslím, že už vtedy začala predvolebná show. Kto môže za pád vlády? SAS alebo SDKÚ ? „Náš koaličný partner SaS bohužiaľ povýšil svoje stranícke záujmy nad životný záujem Slovenska"  alebo  „Možno počítal s tým, že práve ním vyvolaný chaos mu pomôže. Ale veľmi sa prerátal. Odteraz už navždy zostane nedôveryhodným partnerom pre kohokoľvek," informovali lídri SDKÚ. Ivan Mikloš povedal, že „ pokiaľ SaS v zásadnej otázke dočasného aj trvalého eurovalu zotrváva na stanovisku, ktoré rozbilo vládu, jej koaličný potenciál je blízky nule."  Dokonca, Radičovej hovorca Rado Baťo na facebookovom profile zhodnotil situáciu, že „o Slovensku by nemal rozhodovať kokaín. Sh*t happens." No či už tak alebo onak i SAS neostala ticho. Sulík vyhlásil, že "modrí s červenými sa už nevedia dočkať, kedy budú spolu vládnuť. Vznikne teda fialový formát. Každý hrá nejakú hru, kto je na jej vrchole, každý vie..."

Osobne si nemyslím, že SDKÚ má záujem zafarbiť sa do fialova. Čo nedávno potvrdil i M. Dzurinda. Teraz je najnovšie na scéne kauza Gorila, o ktorej že vraj Sulík vedel už pomaly 2 roky. Čo potom do teraz robil? Ešte, že sú predčasné voľby na začiatku roka :D. Odvolaná už stihla byť i Bubeníková, ktorá bola nominantkou SDKÚ. Nechcem tu ani nejak rozoberať a hovoriť o iných kauzách, o sitkách, o daňovom, o odpočúvaniach, veď koniec koncov už to každý pozná. Hlavným problémom, čo však je a zostáva a na čo by som chcel hlavne poukázať je, čo chcú expartneri strany SAS a SDKÚ robiť po voľbách? Hádam len nechcú ísť opäť spolu vládnuť ... V tom prípade by to už bolo skutočné divadlo a hostia by boli voliči, ktorí si zaplatili krásne vstupné. Chuť zostať pri "koryte" by dostala skutočne nový rozmer, bez ohľadu na rozdiely na ktoré sami poukazujú :D.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?