Strana Smer SD a jej konsolidačné opatrenia

Autor: Janči Horváth | 26.6.2012 o 15:13 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  265x

Konsolidačné opatrenia ako i samotná konsolidácia ako taká nie je príliš populárnou témou pre žiadnu vládnucu stranu. Pohľady a spôsoby ako čo najefektívnejšie konsolidovať sa rôznia a je to na vláde pre aký spôsob sa rozhodne. Lepšie povedané či môže štát ďalej donekonečna znižovať výdavky alebo či sa rozhodne pre získanie vyšších príjmov, alebo ich kombináciou, ktorá je najviac stráviteľná. Pri príjmovej časti je dôležité akých skupín obyvateľstva a subjektov tu pôsobiacich sa chystané opatrenia dotknú a akým spôsobom.

Významnou a nie ľahkou métou pre vládnu stranu je ušetriť 300 miliónov eur v tomto roku a 1,5 miliardy eur v roku 2013. Tento finančný balík je značný a bez ohľadu na to kto by bol pri moci musel by sa s ním vysporiadať. Či už by to bola strana SaS, SDKÚ, KDH, MOST- Híd, OĽ a NO alebo ktokoľvek iný. Každý jeden politický subjekt by musel bojovať s touto neľahkou situáciou.

Vládna strana Smer SD sa rozhodla pre kombináciu už spomínaných spôsobov, ktoré sú vhodným kompromisom medzi tým čo štát ušetrí a čo získa vyššími príjmami. Premiér Róbert Fico sa snažil získať i názor opozície, čo nebývalo v minulosti pravidlom. Do najbližšieho zasadnutia Rady solidarity a rozvoja, ktoré sa konalo 21. júna, totiž mohla i opozícia predložiť vlastné návrhy ako aj jednotlivé položky ako ušetriť spomínanú sumu a týmto spôsobom participovať na samotnom procese. Opozícia však jednotlivo ani spoločne sa nedokázala danej úlohy zhostiť a podľa môjho osobného názoru opäť po niekoľký krát definitívne zlyhala i keď mala možnosť. Naozaj si ani radšej nechcem predstaviť situáciu, ak by museli práve tieto spomínané strany kreovať konsolidačné opatrenia. Zrejme by sme sa dopracovali až k ich charakteristickým črtám, ktorým nie je cudzie ani zdvihnutie DPH o niekoľko percentuálnych bodov, a v tejto súvislosti ma napadá i slávny výrok I. Radičovej: „ Nie my nepôjdeme cestou zvyšovania daní“ :D

Čo sa týka šetrenia a znižovania výdavkov strana Smer SD má jasné a zrozumiteľné plány. Z veľkého množstva spomeniem len pár, v budúcom roku má byť 5% pokles mzdových výdavkov a 10% pokles prevádzkových výdavkov, ďalej je chystaná jedna z najzásadnejších reforiem štátnej správy, ktorej cieľom bude redukcia 745 organov štátnej správy na 75 a zmena z 916 rozpočtových organizácií na 58, takisto netreba zabúdať na konkrétny plán boja proti daňovým unikom, ktorý nebol doteraz systémovo riešený. Okrem už spomenutých šetrení a opatrení by mal štát aktuálne získať zdroje aj z pozastavenia verejných obstarávaní, ktoré nie sú nevyhnutné pre fungovanie úradov, taktiež v budúcom roku predpokladané obmedzenie nákupov tovarov a služieb ako i mnohé ďalšie významné opatrenia.

Čo sa týka zvyšovania príjmov štát sa bude snažiť získať peniaze predovšetkým z vyšších daní a odvodov, ale i na špeciálnych, mimoriadnych poplatkoch pre banky a regulované podniky čo sľuboval i pred voľbami vo svojom volebnom programe a čo sa snaží dodržať a realizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?